ROLETY RZYMSKIE

Cechę charakterystyczną rolet rzymskich stanowi specyficzny sposób ich składania, nie mający nic wspólnego ze zwijaniem materiału na wałek. Tkanina jest bowiem składana i podczas unoszenia tworzy nakładające się na siebie, eleganckie poziome marszczenia. Powstające w ten sposób falbany sprawiają, że rolety rzymskie są efektowną ozdobą bez względu na wysokość, na jaką zostały opuszczone. Rolety rzymskie łączą w sobie estetykę tradycyjnych zasłon i funkcjonalność rolet materiałowych. Oprócz zapewnienia naszym wnętrzom dobrej ochrony przed słońcem i wzorkiem sąsiadów, spełniają one także rolę dekoracyjną. W zależności od koloru i rodzaju materiału mogą zaciemniać lub rozjaśniać pomieszczenia, dopasowując się do naszych aktualnych potrzeb. Rolety rzymskie występują w dwóch wariantach

  • transparentnym, w którym zastosowano tkaninę woalową. Są to rolety rzymskie firany wpuszczające do wnętrz delikatne, rozproszone promienie słońca, chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem i optycznie powiększające pomieszczenie,
  • przyciemniającym, który tworzy dyskretny klimat sprzyjający odpoczynkowi, jednocześnie izolując od ostrego światła i wysokich temperatur. Są to rolety rzymskie zasłony.

Rolety rzymskie nie wnoszą do wnętrz żadnego konkretnego stylu aranżacyjnego, świetnie dopasują się za to zarówno do klasycznych, skandynawskich, jak i modernistycznych pomieszczeń. Dopiero wybór tkaniny oraz jej koloru czy wzoru nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Od kilku sezonów rolety rzymskie zasłony, jak i rolety rzymskie firany są coraz chętniej wybierane przez właścicieli mieszkań, a nawet firm. Ich rosnąca popularność wynika z łatwego montażu oraz estetycznego i funkcjonalnego designu, który sprawia, że świetnie wyglądają w salonie, gabinecie, a nawet w sypialni i kuchni.

Rolety rzymskie składają się z metalowej rynny z mechanizmem łańcuszkowym, tkaniny z wszytymi poziomymi kanalikami, w które wpuszcza się sztywne fiszbiny oraz obciążającej listwy dolnej. Rynnę można zamontować do sufitu, ściany, a nawet do ramy okiennej.

ROLETY RZYMSKIE

FIRANY

Rolety rzymskie firany to nie tylko dobry sposób na ochronę prywatności i osłona przed zbyt silnym światłem, ale również gustowna ozdoba okna. Tego typu dekoracja w sposób delikatny i niedominujący podkreśla charakter wystroju pomieszczenia. Rolety rzymskie firany dobrze uzupełniają każdy styl aranżacji wnętrza zastępując tradycyjne firanki. Uszyte są z tkaniny woalowej i zaopatrzone w system umożliwiający sterowanie osłoną układającą się w estetyczne, poziome fałdy.

Rolety rzymskie firany to wielki powrót woalu w nowoczesnym wydaniu. Jest to coraz częściej wybierana dekoracja, która zapewnia wysoką przepuszczalność światła słonecznego, a jednocześnie pomaga odgrodzić się od świata zewnętrznego. Jej mleczna faktura chroni nas w ciągu dnia przed wzorkiem sąsiadów bez potrzeby zaciągania zasłon czy kotar.

Rolety rzymskie firany można łączyć w zestawy, na przykład z tradycyjnymi roletami materiałowymi. W ten sposób w dzień będziemy mogli cieszyć się przewiewną tkaniną, która wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulność, a nocą niewidoczna dotychczas roleta zapewni nam całkowitą prywatność oraz intymny nastrój.

Jak skonstruowane są rolety rzymskie firany?

Najważniejszym elementem rolety jest zaokrąglona rynna górna wykonana z lakierowanego aluminium 32 x 31 mm z prętem aluminiowym o przekroju 5 x 5 mm. Rynnę zakończono plastikowymi białymi zaślepkami. Do jej boku przyklejona została taśma z rzepem, służąca do mocowania tkaniny. W celu przytwierdzenia rynny do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów i kołków montuje się stalowe uchwyty zaopatrzone w ruchome blokady. Rynnę wkłada się do uchwytów i zabezpiecza przez przekręcenie blokad, dzięki czemu stabilnie utrzymuje się ona w pozycji poziomej.

Mechanizm, w jaki zaopatrzone są rolety rzymskie firany, posiada łańcuszek koralikowy, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie osłony okiennej. W produktach stosuje się dwa rodzaje przekładni: o przełożeniu 1:1 do rolet mniejszych i o przełożeniu 1:4 do większych.

Tkanina woalowa posiada wszyte poziomo kanaliki, w które wsuwa się fiszbiny z włókna szklanego. Dzięki nim materiał w czasie podnoszenia zasłony do góry układa się w symetryczne, równe fałdy. W największym kanaliku położonym w dolnym brzegu woalu umieszcza się transparentną listwę PS o przekroju 5 x 20 mm i wadze 100 g/m, która zapewnia estetyczne układanie się materiału. Przymocowane do niej sznurki sprawiają, że listwa stanowi też część systemu sterowania.

UWAGA: Ze względu na różne rodzaje materiałów, z których jest zbudowana ściana lub sufit, roleta nie posiada w komplecie kołków rozporowych, które należy dobrać i kupić we własnym zakresie.


Gdzie stosować rolety rzymskie firany?

Woal to cienka, ale jednocześnie bardzo efektowna tkanina. Posiada włosowo-wątkowy splot i mleczną, lekko prześwitującą strukturę. Woal produkuje się z bawełny, a także z włókien sztucznych, w tym poliestrów i poliamidów. Firany z woalu to sposób wykorzystania tej tkaniny, coraz częściej jako rolety rzymskie firany. To osłony okienne pasujące do wielu stylów i wnętrz - zarówno tych nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych. Z powodzeniem można wykorzystać woal w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim, prowansalskim, glamour, rustykalnym, vintage. Rolety rzymskie firany są lekkie i przewiewne. Doskonale układają się, stanowiąc piękną ozdobę okna.

  • sypialnia - w niej woal rolety może być grubszy i nieco zaciemniający, dzięki czemu uzyskamy idealne warunki do spania,
  • salon - w tym pomieszczeniu powinny być trochę bardziej ozdobne. Można je dopasować stylem do położonego na stole obrusu,
  • kuchnia - rolety woalowe w kuchni są z reguły nieco krótsze, gdyż w tych pomieszczeniach znajdują się nieco mniejsze okna, w których firany stanowią jedynie ozdobę,
  • pokój dziecięcy - półprzezroczysty materiał umożliwia światłu dostawanie się do pokoju, jednak jego struktura skutecznie rozprasza ostre promienie. Dzięki temu pomieszczenie jest rozświetlone delikatnym blaskiem, który pozwala na naukę oraz zabawę bez narażania oczu dzieci na bezpośrednie działanie słońca.

Jak czyścić i konserwować rolety rzymskie firany?

Czyszczenie na co dzień.

 W czyszczeniu rolety na sucho przyda się odkurzacz wyposażony w odpowiednią do zbierania kurzu szczotkę. Gdy czyścimy nim rolety rzymskie firany należy pamiętać o ustawieniu możliwie najmniejszej mocy ssania.

Przygotowanie do prania.

Najpierw należy całkowicie opuścić woal i wyprostować go na całej długości. Następnie odczepiamy przytrzymujące go sznurki i wyciągamy je z kółeczek przelotowych. Usuwamy też fiszbiny i listwę dolną, a następnie odczepiamy zasłonę od górnej rynny.

Zalecenia dotyczące czyszczenia, prania i prasowania.

  • temperatura prania - do 30 stopni C,
  • nie należy suszyć woalu w suszarce bębnowej,
  • prasować żelazkiem o maksymalnej temperaturze 110ºC,
  • nie wybielać,
  • czyścić nadchloranem, petrolem, czystym alkoholem.

Konserwacja

Mechanizm rolety nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

ROLETY RZYMSKIE FIRANY

Parametry techniczne i funkcjonalne

Sposób zwijania: tkanina marszczona na górny profil
Poziom zaciemnienia: zależny od wybranej tkaniny
Rodzaj montażu: inwazyjny lub bezinwazyjny
Miejsce montażu: ściana, sufit, rama (bezinwazyjnie)
Mechanizm: koralikowy
Strona sterowania: prawa lub lewa
Kolorystyka osprzęt w kolorze białym
Odporność na wilgoć: dobra
Utrzymanie czystości: na sucho oraz pranie w pralce
Maksymalna szerokość: 230 cm
Maksymalna wysokość: 350 cm

ROLETY RZYMSKIE

ZASŁONY

Rolety rzymskie zasłony są praktyczną osłoną okienną i niebanalną ozdobą wnętrza. Ich charakterystyczną cechą jest forma. Kiedyś kojarzyliśmy je z wnętrzami klasycznymi, obecnie doskonale sprawdzają się także w aranżacjach nowoczesnych. Wszystko zależy od doboru materiału, a tu możliwości są wprost nieograniczone. Efektowne fałdy powstające po podciągnięciu rolet doskonale prezentują się w pokojach dziennych, sypialniach i kuchniach.

Rolety rzymskie zasłony posiadają wszystkie cechy osłon okiennych: zapewniają prywatność, chronią przed słońcem oraz stanowią pasującą do wystroju wnętrza dekorację.

  • ochrona przed mocnym naświetleniem mieszkania - stopień blokowania promieni słonecznych uzależniony jest od gęstości splotów wybranej tkaniny,
  • estetyka wykonania - rolety rzymskie zasłony cechuje efektowny wygląd. Materiał z przeszyciami prezentuje się bardzo ładnie. Fałdy tkaniny nakładają się na siebie, co umożliwia regulowanie poziomu zasłonięcia,
  • uniwersalność - rolety można stosować do wszystkich okien, bez względu na ich wielkość. Sprawdzą się w każdej aranżacji, pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, minimalistycznym, loftowym, skandynawskim, glamour i wielu innych. Szeroki wybór kolorów i typów tkanin pozwoli dopasować roletę do każdego wystroju,
  • różne opcje montażowe - rolety rzymskie zasłony mogą być montowane na różne sposoby. Dlatego nie stanowi problemu umieszczenie ich we wnęce okiennej czy w niewymiarowym oknie,
  • możliwość prania - rolety bardzo łatwo utrzymać w czystości. Można bez problemu zdejmować materiał do prania,
  • prosta obsługa - sterowanie jest bardzo łatwe. Rolety rzymskie zasłony posiadają tym celu łańcuszek koralikowy, dzięki któremu płynne podnoszenie i opuszczanie tkaniny nie wymaga używania zbyt dużej siły,
  • izolacja termiczna - roleta zapobiega nagrzewaniu się wnętrza mieszkania.

Rolety rzymskie zasłony - konstrukcja

Najważniejszymi elementami, z których składają się rolety rzymskie zasłony, są:

  • rynna górna zaokrąglona, wykonana z lakierowanego aluminium o przekroju 32 x 31 mm z prętem aluminiowym. Do rynny przyklejona jest taśma z rzepem służąca do przymocowania tkaniny rolety. Rynna posiada również boczne zaślepki z PCV.
  • mocowanie górne, czyli uchwyty (twisty) montowane inwazyjnie do sufitu lub ściany. Dzięki zamontowanym w nich ruchomym blokadom w sposób stabilny utrzymują one rynnę w położeniu poziomym.
  • sterowanie w postaci mechanizmu zaopatrzonego w łańcuszek koralikowy umożliwiające podnoszenie i opuszczanie tkaniny. Stosuje się dwa rodzaje przekładni: 1:1 do rolet mniejszych i 1:4 - do większych.
  • szprosy, czyli fiszbiny z włókna szklanego o średnicy 4 mm, które wsuwa się w kanaliku wszyte poziomo w materiał. Pomagają one we właściwym układaniu się falban.
  • obciążenie dolne w postaci listwy z PCV.
  • rolety rzymskie zasłony wykonane są z materiałów o różnym stopniu prześwitywania, z wszytymi poziomo kanalikami służącymi do wsunięcia w nie fiszbin.

UWAGA: Ze względu na różne rodzaje materiałów, z których jest zbudowana ściana lub sufit, roleta nie posiada w komplecie kołków rozporowych, które należy dobrać i kupić we własnym zakresie.


Do jakich aranżacji pasują rolety rzymskie zasłony?

Rolety rzymskie zasłony świetnie sprawdzą się w takich stylach aranżacji, w których duże znaczenie odgrywają tekstylne dekoracje dodające wnętrzu przytulności. Można tu wymienić przede wszystkim styl boho, prowansalski, rustykalny czy romantyczny. Z tkaninami, zwłaszcza w jasnych, naturalnych barwach, znakomicie prezentuje się także dobrze znany styl skandynawski, w którym znacznie bardziej niż klasyczne sprawdzą się rolety rzymskie. Rolety rzymskie zasłony idealnie wyglądają w kuchni urządzonej w sposób tradycyjny, a więc nie posiadającej żadnych cech konkretnego stylu. Natomiast do kuchni o wystroju industrialnym doskonale pasować będzie tkanina ciężka i ciemna. Z kolei subtelnie drapowany, lekko połyskujący materiał sprawdzi się w pomieszczeniu w stylu shabby chic czy glamour. Jak widać rolety rzymskie to niezwykle uniwersalny dodatek, który może podkreślić charakter niemal każdego wnętrza.

Rolety rzymskie zasłony - czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie na co dzień.

W czyszczeniu rolety na sucho przyda się odkurzacz wyposażony w odpowiednią do zbierania kurzu szczotkę. Gdy czyścimy nim rolety rzymskie zasłony należy pamiętać o ustawieniu możliwie najmniejszej mocy ssania.

Przygotowanie do prania.

 Najpierw należy całkowicie opuścić roletę i wyprostować ja na całej długości. Następnie odczepiamy przytrzymujące ją sznurki i wyciągamy je z kółeczek przelotowych. Usuwamy też fiszbiny i listwę dolną, a następnie odczepiamy zasłonę od górnej rynny.

Pranie rolety.

Przed praniem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane nasze rolety rzymskie zasłony. Poliestrowe czy bawełniane tkaniny można wyprać w pralce w temperaturze nie większej niż 40 stopni i bez wirowania. Wskazane jest również użycie płynu do płukania, który zapobiega elektryzowaniu się tkanin. Szczególnie delikatnie trzeba obchodzić się z materiałami barwionymi, o intensywnych kolorach. W przypadku takiej rolety warto zmniejszyć maksymalnie temperaturę lub zdecydować się na pranie ręczne.

Suszenie.

Rolety rzymskie zasłony powinno się suszyć w poziomie, rozłożone na płasko. Te tkaniny, które nadają się do prania w pralce, po wysuszeniu można także z powodzeniem wyprasować.

Konserwacja

Mechanizm rolety nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

ROLETY RZYMSKIE ZASŁONY

Parametry techniczne i funkcjonalne

Sposób zwijania: tkanina marszczona na górny profil
Poziom zaciemnienia: zależny od wybranej tkaniny
Rodzaj montażu: inwazyjny lub bezinwazyjny
Miejsce montażu: ściana, sufit, rama (bezinwazyjnie)
Mechanizm: koralikowy
Strona sterowania: prawa lub lewa
Kolorystyka osprzęt w kolorze białym
Odporność na wilgoć: dobra
Utrzymanie czystości: na sucho oraz pranie w pralce
Maksymalna szerokość: 230 cm
Maksymalna wysokość: 350 cm