Rolety rzymskie firany to nie tylko dobry sposób na ochronę prywatności i osłona przed zbyt silnym światłem, ale również gustowna ozdoba okna. Tego typu dekoracja w sposób delikatny i niedominujący podkreśla charakter wystroju pomieszczenia. Rolety rzymskie firany dobrze uzupełniają każdy styl aranżacji wnętrza zastępując tradycyjne firanki. Uszyte są z tkaniny woalowej i zaopatrzone w system umożliwiający sterowanie osłoną układającą się w estetyczne, poziome fałdy.
Rolety rzymskie firany to wielki powrót woalu w nowoczesnym wydaniu. Jest to coraz częściej wybierana dekoracja, która zapewnia wysoką przepuszczalność światła słonecznego, a jednocześnie pomaga odgrodzić się od świata zewnętrznego. Jej mleczna faktura chroni nas w ciągu dnia przed wzorkiem sąsiadów bez potrzeby zaciągania zasłon czy kotar.
Rolety rzymskie firany można łączyć w zestawy, na przykład z tradycyjnymi roletami materiałowymi. W ten sposób w dzień będziemy mogli cieszyć się przewiewną tkaniną, która wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulność, a nocą niewidoczna dotychczas roleta zapewni nam całkowitą prywatność oraz intymny nastrój.
Jak skonstruowane są rolety rzymskie firany?
Najważniejszym elementem rolety jest zaokrąglona rynna górna wykonana z lakierowanego aluminium 32 x 31 mm z prętem aluminiowym o przekroju 5 x 5 mm. Rynnę zakończono plastikowymi białymi zaślepkami. Do jej boku przyklejona została taśma z rzepem, służąca do mocowania tkaniny. W celu przytwierdzenia rynny do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów i kołków montuje się stalowe uchwyty zaopatrzone w ruchome blokady. Rynnę wkłada się do uchwytów i zabezpiecza przez przekręcenie blokad, dzięki czemu stabilnie utrzymuje się ona w pozycji poziomej.
Mechanizm, w jaki zaopatrzone są rolety rzymskie firany, posiada łańcuszek koralikowy, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie osłony okiennej. W produktach stosuje się dwa rodzaje przekładni: o przełożeniu 1:1 do rolet mniejszych i o przełożeniu 1:4 do większych.
Tkanina woalowa posiada wszyte poziomo kanaliki, w które wsuwa się fiszbiny z włókna szklanego. Dzięki nim materiał w czasie podnoszenia zasłony do góry układa się w symetryczne, równe fałdy. W największym kanaliku położonym w dolnym brzegu woalu umieszcza się transparentną listwę PS o przekroju 5 x 20 mm i wadze 100 g/m, która zapewnia estetyczne układanie się materiału. Przymocowane do niej sznurki sprawiają, że listwa stanowi też część systemu sterowania.
UWAGA: Ze względu na różne rodzaje materiałów, z których jest zbudowana ściana lub sufit, roleta nie posiada w komplecie kołków rozporowych, które należy dobrać i kupić we własnym zakresie.
Gdzie stosować rolety rzymskie firany?
Woal to cienka, ale jednocześnie bardzo efektowna tkanina. Posiada włosowo-wątkowy splot i mleczną, lekko prześwitującą strukturę. Woal produkuje się z bawełny, a także z włókien sztucznych, w tym poliestrów i poliamidów. Firany z woalu to sposób wykorzystania tej tkaniny, coraz częściej jako rolety rzymskie firany. To osłony okienne pasujące do wielu stylów i wnętrz - zarówno tych nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych. Z powodzeniem można wykorzystać woal w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim, prowansalskim, glamour, rustykalnym, vintage. Rolety rzymskie firany są lekkie i przewiewne. Doskonale układają się, stanowiąc piękną ozdobę okna.
- sypialnia - w niej woal rolety może być grubszy i nieco zaciemniający, dzięki czemu uzyskamy idealne warunki do spania,
- salon - w tym pomieszczeniu powinny być trochę bardziej ozdobne. Można je dopasować stylem do położonego na stole obrusu,
- kuchnia - rolety woalowe w kuchni są z reguły nieco krótsze, gdyż w tych pomieszczeniach znajdują się nieco mniejsze okna, w których firany stanowią jedynie ozdobę,
- pokój dziecięcy - półprzezroczysty materiał umożliwia światłu dostawanie się do pokoju, jednak jego struktura skutecznie rozprasza ostre promienie. Dzięki temu pomieszczenie jest rozświetlone delikatnym blaskiem, który pozwala na naukę oraz zabawę bez narażania oczu dzieci na bezpośrednie działanie słońca.
Jak czyścić i konserwować rolety rzymskie firany?
Czyszczenie na co dzień.
W czyszczeniu rolety na sucho przyda się odkurzacz wyposażony w odpowiednią do zbierania kurzu szczotkę. Gdy czyścimy nim rolety rzymskie firany należy pamiętać o ustawieniu możliwie najmniejszej mocy ssania.
Przygotowanie do prania.
Najpierw należy całkowicie opuścić woal i wyprostować go na całej długości. Następnie odczepiamy przytrzymujące go sznurki i wyciągamy je z kółeczek przelotowych. Usuwamy też fiszbiny i listwę dolną, a następnie odczepiamy zasłonę od górnej rynny.
Zalecenia dotyczące czyszczenia, prania i prasowania.
- temperatura prania - do 30 stopni C,
- nie należy suszyć woalu w suszarce bębnowej,
- prasować żelazkiem o maksymalnej temperaturze 110ºC,
- nie wybielać,
- czyścić nadchloranem, petrolem, czystym alkoholem.
Konserwacja
Mechanizm rolety nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.